ANA SAYFA
7 Aralık 2023 Perşembe  
25.SPOR ŞENLİĞİ OYUN KURALLARI

OYUN KURALLARI

25. SPOR ŞENLİĞİ HALI SAHA TURNUVA KURALLARI

1- Takımlar müsabakadan önce sporcuların sağlık raporlarını, öğrenci kimlik belgelerini ve okullarından getirdikleri onaylı isim listelerini görevlilere teslim etmelidirler.

2- Müsabakalar tek devreli lig usulüne göre oynanır üst tur maçları ise eleme usulüne göre oynanır. Grup ve eleme müsabakalarının berabere bitmesi durumunda(Gruplarda puan eşitliği durumunda grup birincisini belirlemek için penaltı sonuçlarına bakılır.) penaltı atışına geçilir. 3’er seri penaltı atışı kullanılır. Seri penaltı atışları sonucunda eşitlik bozulmaz ise müsabaka sonucu 1’e 1 penaltı atışları ile belirlenir.

3-Takım listeleri en az 10, en çok 15 sporcudan oluşur. Müsabakalar kaleci ile birlikte 7’ şer kişiyle oynanır ve oyundan çıkan sporcu tekrar oyuna giremez. Müsabaka listesinde olan bütün oyuncular bir maçta oynayabilirler.

4-Oyun süresi 25x2=50 dakika olup müsabakalar saat durmaksızın oynanır. Devre arası 5 dakikadır.

5-Çift sarı karttan atılan bir sporcu bir sonraki müsabakada oynar, pozisyon gereği direkt kırmızıdan atılan sporcu bir sonraki maçta oynamaz, sportmenliğe yakışmayan davranıştan dolayı atılan ya da diskalifiye olan sporcu tüm turnuvalardan ihraç edilir ve hakkında öğrenci disiplin yönetmeliğince işlem yapılır.

6-Oyundan atılan ya da diskalifiye olan sporcunun yerine 2 dakika ceza süresi dolduktan sonra yeni oyuncu girer.

7-Turnuva kurallarında belirtilmeyen konular için Türkiye Futbol Federasyon’u 2019-2020 sezonu amatör futbol liglerinde uygulanacak esaslara bakılacaktır.

 

 

3X3  BASKETBOL OYUN KURALLARI

Son yayınlanan FIBA Resmi Basketbol Oyun Kuralları, FIBA 3x3 Resmi Oyun Kuralları ve ayrıca Resmi Yorumlarda özellikle belirtilmeyen tüm oyun durumlarında geçerlidir.  

 Madde 1 - Saha ve Top

 1.1.  Maç, 1 sepetli 3x3 basketbol sahasında oynanacaktır. Kurala uygun 3x3 basketbol sahası yüzeyi, (genişlik) 15 m x (uzunluk) 11 m dir. Saha, serbest atış çizgisi (5.80 m), 2 sayı çizgisi (6.75 m) ve sepetin altında ‘şarjsız yarım daire’ alanı dahil, kurala uygun basketbol oyun sahası ölçülerinde alana sahip olacaktır. Geleneksel basketbol sahasının yarısı da kullanılabilir. 

1.2.  Resmi 3x3 topu tüm kategorilerde kullanılacaktır. Erkeklerle 7 numara, kadınlarda 6 numara.

 Madde 2 - Takımlar

 Her takım en fazla 6 oyuncudan (sahada 3 oyuncu ve 3 yedek) oluşacaktır. 

Not: Takımlar oyun sahasının kenarında sorumlu en az bir akademik veya idari personel bulundurmalıdır.

 Madde 3 - Maç Görevlileri

 Maç görevlileri, 2 saha hakemi ve en az 2 masa görevlisinden oluşacaktır. 

 Madde 4 - Maçın Başlaması

 4.1.  İki takım maç öncesinde aynı anda ısınacaktır. 

4.2.  Yazı-tura atışı hangi takımın ilk pozisyonu alacağını belirleyecektir. Yazı-turayı kazanan takım, maçın başındaki ya da olası bir uzatmanın başındaki pozisyonu seçebilir.   

4.3.  Maç, her takımın oyun sahasında 3 oyuncusuyla başlamalıdır. 

Madde 5 - Skor

5.1.  Yayın içinden her şuta (1 sayılık atış alanı) 1 sayı verilecektir. 

5.2.  Yayın gerisinden her şuta (2 sayılık atış alanı) 2 sayı verilecektir. 

5.3.  Her başarılı serbest atışa 1 sayı verilecektir.  

Madde 6 - Oyun Süresi / Maçın Galibi

6.1.  Kurala uygun oyun süresi 10 dakikalık 1 periyottur. Oyun saati ölü top durumlarında ve serbest atışlarda durdurulacaktır. Oyun saati topun değişimi tamamlandıktan (top hücum takımın ellerinde olduğunda) yeniden başlatılacaktır.  

6.2.  Ancak, kurala uygun oyun saatinin bitmesinden önce 21 ya da daha fazla skor yapan ilk takım maçı kazanır. Bu ‘altın skor’ kuralı sadece kurala uygun oyun süresine uygulanır (olası bir uzatmaya değil).

6.3.  Kurala uygun oyun süresinin sonunda skor eşitse bir uzatma oynanacaktır. Uzatma başlamadan önce 1 dakikalık bir ara olacaktır. Uzatmada 2 sayı yapan ilk takım maçı kazanır.  

6.4.  Maçın belirlenen başlama saatinde oyun sahasında oynamaya hazır 3 oyuncuyla olmayan takım maçta hükmen yenilecektir. Hükmen yenilgi durumunda, maç skoru 21-0 ya da 0-21 olarak yazılır.

6.5.  Bir takım maçın bitmesinden önce sahadan çekilirse ya da takımın tüm oyuncuları sakatlanırsa ve/veya diskalifiye edilirse maçta kendiliğinden yenilir. Kendiliğinden yenilgi durumunda, kazanan takım o sırada önde ise maçın sonucu o skor olarak, berabere veya mağlup ise 2-0 galip ilan edilir

6.6.  Kendiliğinden yenilen ya da hileli hükmen yenilen takım yarışmadan diskalifiye edilecektir. 

Madde 7 - Fauller / Serbest Atışlar

7.1.  Bir takım 6 faul yaptığında ceza durumundadır. Oyuncular Madde 16’da konu olan kişisel faul sayısının dışında değildir.  

7.2.  Şut başarılıysa sayı sayılacak ve şut atan oyuncuya 1 ek serbest atış hakkı verilecektir.  

7.3.  Sportmenlik dışı ve diskalifiye edici fauller takım faulleri için 2 faul olarak sayılır. Bir oyuncunun birinci sportmenlik dışı faulü 2 serbest atışla cezalandırılacak, ancak topu kontrol etme hakkı verilmeyecektir. Tüm diskalifiye edici fauller (bir oyuncunun ikinci sportmenlik dışı faulü dahil) 2 serbest atış ve topu kontrol etme hakkıyla cezalandırılacaktır.   

7.4.  7., 8. ve 9. takım faulleri her zaman 2 atışla cezalandırılacaktır. 10. ve sonraki fauller, 2 serbest atış ve topu kontrol etme hakkıyla cezalandırılacaktır. Bu koşul sportmenlik dışı faullerde ve atış halindeki faullerde de uygulanır ve Madde 7.2 ile 7.3’ü geçersiz kılar.   

7.5.  Tüm teknik fauller her zaman 1 serbest atışla cezalandırılacaktır. 1 serbest atıştan sonra oyun aşağıdaki gibi devam edecektir:  

− Teknik faul savunma oyuncusuna verilmişse şut saati rakipler için 12 saniye ayarlanacaktır.   

− Teknik faul hücum oyuncusuna verilmişse şut saati, o takım için sürenin durduğu yerden devam edecektir.   

Not: Bir hücum faul serbest atışlarla cezalandırılmayacaktır.  

Madde 8 - Topla Oynama

8.1.  Her başarılı atış ya da son serbest atış sonrasında (takip eden top kontrolü durumları hariç): 

  • Sayı yiyen takımdan bir oyuncu, sahanın içinde direkt sepetin altından (dip çizgi gerisinden değil) sahada yayın gerisine bir yere dripling yaparak ya da pas atarak oyuna devam edecektir.     

  • Savunma takımının sepetin altında ‘şarjsız yarım daire’ içinde topla oynamasına izin verilmez.   

8.2.  Her başarısız atış ya da son serbest atış sonrasında (takip eden top kontrolü durumları hariç):

  • Hücum takımı topun ribaundunu alırsa, topu yayın gerisine çıkarmadan skor girişiminde bulunmaya devam edebilir.  

  • Savunma takımı topun ribaundunu alırsa, topu yayın gerisine çıkarmalıdır (pasla ya da driplingle).  

8.3.  Bir ölü top sonrasında herhangi bir takıma verilen topa sahip olma hakkı, top-kontrolüyle başlayacaktır, örnek: sahanın tepesinde yayın gerisinde topun değişimi (savunma ve hücum oyuncusu arasında).

8.4.  Ayakları içeride ya da yay çizgisinde olmayan bir oyuncu ‘yayın gerisinde’ kabul edilir.  

8.5.  Hava atışı durumunda top savunma takımına verilecektir.  

Madde 9 - Zaman Çalma 

9.1.  Zaman çalma ya da aktif oynamaktan kaçınma (örnek: skor girişiminde bulunmama) bir ihlal olacaktır.  

9.2.  Sahada şu saati donanımı varsa, bir takım 12 saniye içinde şut girişiminde bulunmalıdır. Şut saati, top hücum oyuncusunun ellerinde olduğunda (savunma oyuncusuyla değişim sonrasında ya da sepetin altında başarılı bir atış sonrasında) hemen başlatılacaktır.   

9.3.  Top kazanıldıktan sonra sepetin gerisinde ya da yanında olmak üzere yayın içinde 5 saniyeden fazla hücum oyuncusu tarafından topla dripling yapılırsa bu bir ihlaldir. 

Not: Sahada şut saati donanımı yoksa ve bir takım yeteri kadar sepete hücum etmiyorsa, hakem hücum takımına son 5 saniyeyi sayarak bir uyarı verecektir. 

Madde 10 - Değişiklikler

Top öldüğünde ve top kontrolünden ya da serbest atıştan önce herhangi bir takıma değişiklik hakkı verilir. Yedek, takım arkadaşı sahanın dışına adım attığında ve kendisiyle bir fiziksel temas oluşturduğunda oyuna girebilir. Yedekler sadece sepetin karşı tarafındaki dip çizginin gerisinde durabilirler ve yedekler için hakemlerden ya da masa görevlilerinden bir aksiyona gerek yoktur.

Madde 11 - Molalar

11.1.  Her takımın 1 mola hakkı vardır. Herhangi bir oyuncu ya da yedek, ölü top durumunda mola isteyebilir.    Uzatma durumunda her takıma 1er mola hakkı daha verilir.

11.2.  Tüm molalar 60 saniye uzunluğunda olacaktır. 

Not: Molalar ve değişiklikler sadece ölü top durumlarında çalınabilir ve top canlı olduğunda çalınamaz (Madde 8.1)  

Madde 12 – İtiraz Prosedürü

Takım sorumlusu bir itiraz varsa ADÜ Spor Şenlikleri Basketbol Komitesi’ne yazılı olarak başvurmalıdır.

Madde 13 – Takımların Sıralaması

Grupta ve tüm yarışma sıralamalarında (turlardaki sıralamalar dışında), aşağıdaki klasman kuralları uygulanacaktır.    

Takımların erişmiş olduğu yarışmanın aynı etabı eşitse, eşitliği bozmak için adımlar aşağıdaki sırayla uygulanacaktır:  

Turlarda sıralamalar (turlar ilişkili turnuvaların serisi olarak tanımlandığında) turların paydaları için hesaplanacaktır,

  1. En fazla kazananlar (ya da grup karşılaştırmaları arası eşit olmayan maç sayısı durumunda, kazanma oranı).  

  2. Bire bir karşılaştırma (sadece kazanç/kayıp dikkate alınır ve sadece grup içinde uygulanır). 

  3. Averajda kaydedilen en fazla sayı (kazanılan hükmen skorlarını göz önüne almadan). 

Madde 14 – Diskalifiye

2 sportmenlik dışı faul alan oyuncu (teknik faule uygulanamaz) oyundan diskalifiye edilecek ve ADÜ Spor Şenlikleri Basketbol Komitesi tarafından etkinlikten de diskalifiye edilebilecektir. Bundan bağımsız olarak ADÜ Spor Şenlikleri Basketbol Komitesi, şiddet eylemleri, sözlü ya da fiziksel saldırı, maç sonuçlarına hileli müdahale, FIBA Anti-Doping Kurallarının (FIBA Internal Regulations, Book 4) ihlali ya da FIBA Etik Kurallarına (FIBA Code of Ethics, FIBA Internal Regulations, Chapter II, Book 1) aykırılık için oyuncu(ları)yu etkinlikten diskalifiye edecektir. ADÜ Spor Şenlikleri Basketbol Komitesi, takımın diğer üyelerinin katkısından (eylemsizlik yoluyla) dolayı tüm takımı etkinlikten diskalifiye edebilir.

 

VOLEYBOL

Türkiye Voleybol Federasyonu web sitesinde yer alan Voleybol Oyun Kuralları uygulanacaktır.

http://www.tvf.org.tr/_dosyalar/MHGK_Belgeler/2017-2020_resmi_voleybol_oyun_kurallari.pdf


Okunma Sayısı : 0 Son Okunma : 7.12.2023 13:12

OYUN KURALLARI/SKS SPOR ETKİNLİKLERİ/Adnan Menderes Üniversitesi